0
Sepetim
Sepetiniz boş.

150₺ ve üzeri siparişlerde ücretsiz kargo

Free shipping on orders of 150 TL or more

No products in the cart.

Helixturca

İzmir’de 20 yıldır mermer sektöründe çalışan Gamze Atay, 2 yıl önce kuluçkahanesi olan ilk salyangoz çiftliğini kurdu. Atay, ürettiği salyangozları iç ve dış piyasaya sunuyor

İzmir’de yaklaşık 20 yıldır mermer sektöründe olan ve uluslararası prestijli projelere imza atan Gamze Atay, yaklaşık 2 yıl önce farklı bir yatırımı hayata geçirmek istedi. Araştırmalarına göre Türkiye’de sadece doğadan toplayıcılığın yapıldığını ve kimsenin çiftlik ortamında kuluçkahane kurarak kara salyangozu üretmediğini fark eden Atay, Polonya’dan ithal ettiği 600 kilo salyangozu anaç olarak kullanarak üretimini 20 tonun üzerine çıkardı. Kadın girişimci Atay, sadece salyangoz üretmekle kalmayıp, çiftliğinde yetiştirdiği salyangozların sıvısı ile hazırladığı krem ve serumu her yaştan hedef kitlesine ulaştırıyor.

ÜRETİMİ 30 KAT ARTTI
Kara salyangozunun 40 yılı aşkın süredir Türkiye’de doğadan toplandığını ve pişirilerek ihraç edildiğini söyleyen Gamze Atay, “Hiç kimse çiftliğini kurup bir kuluçkahanede yumurta çıkartmamış. Biz hem kozmetikte kullanabileceğimiz, hem de canlı olarak ihraç edebileceğimiz bir salyangoz türü seçtik. Polonya’daki bir çiftlikten üremesi, yetiştirilmesi, hasat edilmesi ve sıvısının çıkarılması için farklı zamanlarda pek çok eğitim aldık. Polonya’dan ithal ettiğimiz anaçları çiftlikteki kuluçkahanemize getirdik. Araştırmalarımız sonucunda hijyenik koşullarda yetişen salyangozların doğadan toplananlara oranla çok daha iyi olduğunu gördük. Toplanan salyangozların doğada yedikleri gıdayı takip etmek mümkün olmadığından bunların verimli üreyemeyeceğini, ürese bile insan sağlığına zararlı ağır metaller ve bakterileri taşıyabilecekleri riskini gördük. Bu nedenle çiftlikte gözünü açmış safkan ve kozmetikte en etkili hammaddeyi verebilen bu türü ithal ettik. Şu anda çiftlikteki yaşam bahçelerinde 20 tonun üzerine ürünümüz var” dedi.

KULUÇKAHANEYİ BÜYÜTECEK
Salyangoz sıvısının çok güçlü olduğunu ve saf olarak kullanılmasının yan etkileri olabileceğini belirten Atay, bu tür organik ürünlerin faydalı olabilmesi için doğru formüle edilmesi gerektiğini vurguladı. Krem ve serumu deneme sürecinde önce kendisinin kullandığını söyleyen Gamze Atay, “Kendi cildimde kullanınca çok olumlu sonuçlar aldım. Özellikle sivilceli ve akne izli ciltlerde çok etkili. Ürün çıkalı 2 ay oldu. Ciltte renk homojenliği sağlıyor. Lekeler üzerinde çok etkili. Her yaş için cilt üzerinde onarıcı ve olumlu etkileri var. Tamamıyla yaşlanma karşıtı olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu. Mevcut çiftliğin yılda 30 ton kapasiteye göre hazırlandığını ve tesisteki kapasiteyi arttırmayı hedeflediklerini dile getiren Gamze Atay, kozmetikte hızla ilerleyerek ihracat ayağını güçlendirdiklerini ifade etti. Yüksek miktarda salyangoz yumurtası üretimine hazırlanan Atay, bu hayvanların sıvısından yaptığı krem ve serumu da dünyaya pazarlıyor.

Yorum Gönder